«QR — код — сучасная тэхналогія працы з сям’ёй»

Сучасны бацька — гэта чалавек актыўны, які знаходзіцца ў пастаянным пошуку новай інфармацыі, але які валодае велізарным дэфіцытам часу. Усё часцей мы чуем ад бацькоў, што ў іх няма часу затрымацца ў нашых прыёмных, каб азнаёміцца з інфармацыяй на стэндах, што не хапае часу для пошуку матэрыялаў для дадатковых заняткаў з дзецьмі.
Свет дынамічны, пастаянна змяняецца. І ўжо цяжка сабе ўявіць наша жыццё без выкарыстання сучасных сродкаў камунікацыі …

Для таго, каб адукацыя адпавядала сучасным патрабаванням, неабходна актыўна выкарыстоўваць найноўшыя тэхналогіі. Менавіта таму ў нашага дашкольнай установы з’явіўся свой уласны QR-код.

QR код «QR — Quick Response» — «Хуткі Водгук» — гэта двухмерны штрыхкодаў, які прадстаўляе інфармацыю для хуткага яе распазнавання з дапамогай камеры на мабільным тэлефоне. Пры дапамозе QR-кода можна закадаваць любую інфармацыю, напрыклад: тэкст, нумар тэлефона, спасылку на сайт або візітную картку.

У кодзе закадавана спасылка на сайт дашкольнай установы. Зараз атрымаць інфармацыю пра нас стала яшчэ прасцей!

Інструкцыя па працы з QR-кодамі:

1. Вазьміце мабільны тэлефон (планшэт) з камерай.

2. Зайдзіце са свайго мабільнага прылады ў Play Market.

3. У радку пошуку увядзіце «qr сканер».

4. Абярыце бясплатнае прыкладанне для чытання QR-кодаў, напрыклад, сканер QR і штрых-кодаў (або любы іншы).

5. Запусціце праграму для сканавання кода. Навядзіце аб’ектыў камеры на код. Як толькі прыкладанне выявіць код, з’явіцца рамка з белым крыжыкам пасярэдзіне (з куткамі па краях).

6. Пасля таго, як камера сфакусуецца — код Расшыфруй. З’явіцца зашыфраваны тэкст або спасылка на сайт. Можна адразу націснуць «Ок» для адкрыцця спасылкі.

7. Атрымайце інфармацыю.

Падрыхтавала: Навіцкая С.К., намеснік загадчыка па асноўнай дзейнасці.

Крыніца інфармацыі: https://сад6.несвиж-асвета.бел